Головна » Новини » До Дня пам’яті жертв голодомору та політичних репресій

До Дня пам’яті жертв голодомору та політичних репресій

До Дня пам’яті жертв голодомору та політичних репресій в читальному залі інституту підготовлено книжкову виставку-реквієм: «Злочин без строку давності». Представлено документи, фотографії та публікації про геноцид української нації, спогади і свідчення очевидців, тих, хто у своїй пам’яті крізь роки проніс страждання та біль спричинені тоталітарним режимом 

 

 Барка, В. Жовтий князь [Текст] : роман / упоряд. та передм. Г. М. Кудрі. — Х. : Веста : Ранок, 2003. — 302 с. — (Програма з літератури).
Роман «Жовтий князь» Василя Барки, представника української діаспори у Сполучених Штатах Америки, написаний у 1958-1961 роках і відомий у багатьох країнах світу. Автор розкриває одну з найстрашніших сторінок в історії українського народу і розповідає про голодомор 1933 року, який йому довелося пережити. 

Письменник створює символічний образ Жовтого князя, демона зла, що несе з собою руйнування, спустошеність, сіє страждання і смерть серед людей. 

 

 Воля, О. Мор [Текст] : Книга буття України / Міщенко Олександр Володимирович ; під ред. авт. — К. : Кобза, 2002. — 1151 с. : фотоілюстр., портр.

 Тож хто врешті-решт організував штучний голод-винищення українців у 1932-1933 рр. минулого століття? 

 З чиєї вини на очах у всього цивілізованого ХХ віку було вигублено мільйони й мільйони наших співвітчизників? За що, чому і чиїми диявольськими руками мучили і винищували такого працьовитого й терплячого українського селянина? На ці вкрай болючі, як незагойна рана, питання на історичних фактах, свідченнях очевидців, архівних документах вперше дає правдиву сувору відповідь у своїй Книзі буття України «Мор» відомий письменник, один із найавторитетніших дослідників голодоморів у Вкраїні Олесь Воля (Міщенко Олександр Володимирович).   
Поки існує й існуватиме на землі держава Україна, доти виникатиме потреба в читанні й перечитуванні цієї книги.
Книга розрахована на всіх українців, що в Україні й за межами України сущі.

 

 Кирій, І. І. Голодна весна [Текст] : автобіогр. повість / передм. С. П. Колесникова ; худож. С. Коштелянчук. — К. : Молодь, 1993. — 255 с. : ілюстр., портр.

 Автобіографічна повість Івана Кирія «Голодна весна» — то страшний документ сталінського злочину, свідчення очевидця. Автор книжки, відомий український письменник, у своїй повісті розповідає про трагічні події 1933 року, які він хлоп’ям пережив сам, коли здійснювався геноцид проти народу України.

На сторінках твору перед читачем постануть жахливі картини голоду і все, що з ним пов’язано: людоїдство, смерть, моральний занепад людини. Хоч написана вона в спокійній, розповідній манері, але від того хочеться кричати на цілий світ. 

 

 Конквест, Р. Жнива скорботи [Текст] : радян. колективізація і голодомор : пер. з англ. / Р. Конквест ; літ. оброб. та ред. С. Васильченка, О. Вітрученка, Ю. Медюка. — К. : Либідь, 1993. — 384 с. : 4 арк. фотоілюстр.

 Колективізація і голодомор 1929-1933 рр. — ця чи не найжахливіша соціальна катастрофа минулого століття призвела до більших жертв, ніж перша світова війна. То й була справжня війна радянського режиму проти власного народу, відлуння якої чутно й дотепер. «Жнива скорботи» — переконлива спроба відтворити для широкого загалу якомога повнішу картину цієї трагедії. Автор книжки — один із найвідоміших західних дослідників радянської історії Роберт Конквест писав її тоді, коли не тільки в колишньому СРСР, а й багатьма на Заході не визнавався навіть сам факт голодомору. 

 

 Кульчицький, С. В. Голодомор 1932-1933 рр. як геноцид. Труднощі усвідомлення [Текст] / С. В. Кульчицький. — К. : Наш час, 2008. — 422 с. : ілюстр., 4 арк. фотоілюстр. — (Невідома Україна).

 На підставі багатьох документів і свідчень автор встановлює, що Голодомор 1932-1933 рр. в українському селі являв собою результат замаскованої під хлібозаготівлі каральної акції з вилучення у селян всього наявного в них продовольства. В книзі доведено, що Сталін застосовував цю терористичну акцію в ситуації гострої кризи і голоду в багатьох регіонах СРСР, які були наслідком здійснюваної Кремлем прискореної «революції згори».

 Книга допомагає усвідомити, що терор голодом у поєднанні з репресіями проти безпартійної української інтелігенції та членів КП(б)У мали на меті попередити соціальний і політичний вибух в найбільшій національній республіці.

 Це дослідження призначене для української громадськості, яка зацікавлена у міжнародному визнанні Закону України «Про Голодомор 1932-1933 років в Україні», прийнятого Верховною Радою 28 листопада 2006 року. 

 

  Листопад, А. І. Біла молитва братика [Текст] : поезії / передм. М. Жулинського ; худож. З. Васіна. — К. : Веселка, 1993. — 24 с. : ілюстр.

  Дорогий друже! Прочитай сповнені щемкого болю й зажури поетичні рядки письменниці з Луганщини Антоніни Листопад і задумайся над долею рідної країни. Вона, наша мати, зазнала незмірної втрати мільйонів дочок та синів від голодомору 1932-1933 років, організованого більшовицькими проімперськими силами.

 Прочитай і чистим серцем пом’яни невинно убієнних… 

 

 Лиха коса голодомору: 1932-1933 [Текст] / П. П. Панченко, М. О. Багмет, М. А. Журба [та ін.] ; упоряд. П. П. Панченко. — К. : Україна, 2008. — 431 с.

 В монографії в контексті нових осмислень, новаторських підходів, на основі широкого кола емпіричних джерел висвітлюються питання трагедійного явища — голодомору в Україні на початку 30-х років. Відтворюються реальності геноцидної згубної політики, зокрема, центральної влади стосовно селянства України, найчисленнішого в тогочассі населення, мученицької хибності його. 

 

  Мак, О. (1913—1998). Каміння під косою [Текст] : повість / худож. О. Распопова ; передм. Г. Кирпи. — 3-є вид. — К. : Лелека, 2004. — 144 с. : ілюстр.

  У творі відомої української письменниці з Канади Ольги Мак (1913-1998) ідеться про голодомор 1932-1933 років в Україні — неймовірну трагедію нашого народу.

  Повість велить нам не забувати, що пам’ять людська незнищенна, тож неймовірна трагедія українського народу ніколи не зітреться. Повість «Каміння під косою» присвячена пам’яті мільйонів мучеників у сорокову річницю голодової трагедії на Україні. 

 

  Осьмачка, Т. Ротонда душогубців [Текст] : оповідання. — К. : Український письменник, 2008. — 287 с.

  У творі Тодося Осьмачки «Ротонда душогубців» зображено великий трагізм долі українського народу напередодні великого голодомору 1932-1933 років, подано художньо-психологічний аналіз організації цього штучного голодомору правлячої тоді тоталітарно-терористичною сталінською клікою. 

 

  Самчук, У. Марія. Хроніка одного життя [Текст] : роман / У. Самчук ; підгот. тексту та післям. С. Пінчука. — К. : Український письменник, 1999. — 186 с.

 Повість «Марія» про воістину страшні метаморфози людського буття умов більшовицького геноциду, серед сили-силенної гріхів якого був і чи не найбільший — голодомор. Так цією трагедією подається крізь призму образу Марії, яка на сімдесятому році життя зазнає разом із рештою українців страшного голоду. З огляду на похилий вік головної героїні, ця трагедія, може, і не виглядала б такою вражаючою, якби читач із кожною сторінкою твору все чіткіше не усвідомлював, що у цій старій жінці не уособлена сама Україна. Несхитна в моральних своїх навичках та переконаннях, але беззахисна перед злом. 

 

  Старів, С. Страта голодом [Текст] : пер. з англ. / Старів, Семен ; за ред. Р. Доценка ; худож. оформ. А. Лівень. — К. : Просвіта, 2002. — 272 с.

  Спогади Семена Стратова про перебіг драматичних подій 1932-1933 рр. в одному із сіл на Черкащині — це докладне свідчення про Великий Голодомор. Видані вперше (під псевдонімом Мирон Долод) англійською мовою в США 1985 року, ці спогади чималою мірою сприяли розкриттю справжньої суті більшовицького тоталітаризму. Нинішнє видання їх в Україні не менш актуальне. Це не тільки згадка про трагічне минуле, а й пересторога перед тим, щоб воно не повторилося в нашому майбутньому. 

 

 «Я приніс Вам хліба, мамо…» Голодомор 1932-1933 [Текст] : спогади, свідчення, розповіді, документи / упоряд., підгот. текстів, ілюстр. матеріалу С. Герейло, І. Григорук, Н. Хайнацької ; передм. Я. Гояна. — К. : Веселка, 2008. — 223 с. : ілюстр.

 Ця книжка — правдива, хвилююча розповідь про Голодомор 1932-1933 рр. в Україні. Її задум виник ще на початку 90-х років, коли на Українському радіо прозвучала серія передач, присвячених цій страшній сторінці нашої історії. Тоді ж було започатковано конкурс літературних творів, які писали школярі, використовуючи спогади, розповіді, документальні свідчення про трагедію своїх рідних і близьких, безпосередніх учасників подій. Листи, що надійшли на адресу радіо і видавництва «Веселка», стали документальною основою цього видання, проілюстрованого і доповненого учнівськими малюнками, фотодокументами, історичними і науковими матеріалами.  

Запрошуємо всіх бажаючих переглянути ! 

 

 


Коментарів немає