Мета читань – увічнення пам’яті відомого краєзнавця, ученого-літературознавця Леоніда Васильовича Куценка, популяризація його дослідницьких ідей, а також залучення науковців, педагогів, співробітників музеїв, студентів та учнівської молоді до вивчення, дослідження і збереження історико-культурної спадщини давньої історії краю.
Оскільки Леонід Васильович був людиною багатогранною, щиро цікавився усіма напрямками краєзнавства, зокрема і давньою історією краю, то вперше за останні десятиліття до обговорення проблем збереження та популяризації місцевих пам’яток археології запрошено усіх зацікавлених.
Серед проблематики читань 2011 року – історія археологічних досліджень краю, стан дослідження та збереження пам’яток археології та давньої історії, сучасні археологічні дослідження та розвідки краєзнавців, археологічні зібрання у музейних колекціях та у місцевій символіці, шляхи популяризації давньої історії та археології та використання потенціалу у туристичній діяльності, залучення учнівської та студентської молоді до проблем дослідження й збереження історико-культурної спадщини.
Присутні заслухали доповіді, серед яких: «Про діяльність Кіровоградської охоронної археологічної експедиції» (М. Тупчієнко), «Про створення археологічної карти Кіровоградщини» (О. Чорний), «Пам’ятки археології національного значення на території краю» (В. Собчук), «Археологічні пам’ятки в колекції обласного краєзнавчого музею» (П. Рибалко), «Про підготовку навчальної програми курсу за вибором «Археологія та давня історія краю» (Л. Гайда), «Археологічні дослідження Пантелеймона Куліша на Олександрівщині» (В. Білошапка). Цікавими виявились і повідомлення краєзнавців та педагогів – С. Головка (Ульяновський район), Н. Бібік (м.Бобринець), І. Порхун (м. Новоукраїнка), С. Колісніченка (м.Помічна) та А. Бутка (м.Світловодськ).
Учасники читань обговорили пропозиції щодо відзначення 250-річчя від початку розкопок відомого Мельгуновського кургану (1763), які стали початком археологічних досліджень на території України.
Під час читань було презентовано діяльність відділу охорони культурної спадщини облдержадміністрації у галузі охорони пам’яток археології та прийнято рішення про створення постійно діючої секції археології та давньої історії обласної організації Національної спілки краєзнавців України.
Л.А.Гайда
|
виступ С.Колісніченка м. Помічна |